Czy w Radlinie powstanie nowy park miejski? Jest już koncepcja “central parku”…

parkUrząd Miasta Radlin zapowiedział plany stworzenia nowego parku miejskiego w mieście. Radliński “central park” powstać miałby na zielonych terenach w pobliżu niegdysiejszego boiska lekkoatletycznego na ul. Rydułtowskiej i parku wokół pomnika Ofiar Szybu Reden. Całość miałaby mieć około 70 000 metrów kwadratowych, w całości pokryte drzewami, nasadzeniami, miejscami przyjaznymi dla owadów i ekosystemu.
Główną ideą nie jest jednak stworzenie kolejnego parku rozrywki czy sieci placów zabaw, ale powrót do źródeł i stworzenie – w miarę blisko centrum miasta – wielofunkcyjnej przestrzeni parkowej.  Największym wyzwaniem okazało się połączenie funkcji rekreacji i odpoczynku z tragicznymi wydarzeniami związanymi z szybem kopalni „Reden”, gdzie w czasie II wojny światowej doszło do hitlerowskiego mordu na mieszkańcach regionu. Rozwiązaniem okazała się koncepcja „parku jordanowskiego” autorstwa Henryka Jordana pomysłodawcy i założyciela pierwszego ogrodu tego typu w Krakowie .

Nowy park w Radlinie wypełniony ma zostać nasadzeniami miododajnymi oraz przestrzenią odpowiednią dla owadów i innych gatunków zwierząt. Całość połączone zostanie charakterystyczną “czerwoną wstążką”, czyli długim czerwonym siedziskiem, biegnących przez całą długość parku. Tuż przy wejściu do parku (od strony ul. Hallera) zaplanowano… miejską łąkę.

Po opracowaniu koncepcji czas na ogłoszenie przetargu na dokumentację projektową. Ten ma zostać ogłoszony już w maju. Po jego rozstrzygnięciu poznamy dalszy harmonogram prac. Już teraz jednak miasto chce przypominać o tym terenie. Dlatego też uroczystości Święta 3 maja w tym roku właśnie w tym miejscu, tuż przy pomniku Ofiar Szybu Reden. Zaplanowano uroczystą Mszę Polową połączoną ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem zamordowanych w tym miejscu. Początek uroczystości o godz. 10.00.

 

Koncepcja_2

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *