Ogrzewanie gazem? To możliwe ale…

tłoW Radlinie głośno niebawem będzie o gazociągu. Urząd miejski wraz z Polską Spółką Gazownictwa w Zabrzu chce sprawdzić ile domostw jest zainteresowanych podłączeniem do gazu. Na początku lutego każda posesja w mieście otrzyma specjalną ankietę w tym temacie. Dlaczego ankieta jest ważna?

gaz logoPolska Spółka Gazownictwa i miasto muszą w ten sposób określić stopień zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej na poszczególnych ulicach w Radlinie. Bez tej wiedzy nie można przystąpić do projektowania sieci w danym terenie.
Miasto już kilka razy zwracało się z podobnym apelem do mieszkańców i prowadziło ankietyzację. Ale pytań o gaz w Radlinie jest coraz więcej właśnie teraz, gdy problem smogu stał się tematem numer jeden w całym kraju. Zwłaszcza po zapowiedziach Sejmiku Województwa Śląskiego wprowadzenia uchwały “anty-smogowej” i zakazu palenia m.in. mułem czy flotem.

Ankiety w sprawie gazociągu trafią do mieszkańców na początku lutego, kiedy tradycyjnie rozsyłane są informacje podatkowe. Wraz z ankietą mieszkańcy otrzymają informacje z programu „Gmina z dobrą energią” (wraz ze słynnymi już „zawieszkami”) oraz najważniejsze informacje dotyczące segregacji śmieci.

Na jakie pytania będą musieli odpowiedzieć zainteresowani?
Będą to podstawowe dane dotyczące lokalizacji budynku, dane kontaktowe oraz planowany cel wykorzystania ogrzewania gazowego (np. podgrzewanie wody, ogrzewanie pomieszczeń czy w przypadku zakładów – w produkcji). Nie ma co ukrywać, dla sieci gazowej ciekawym odbiorcą są również zakłady pracy. Jednak te ulice gdzie przeważają domy jednorodzinne mogą także liczyć na podłączenia, o ile znajdzie się wystarczająca ilość potencjalnie zainteresowanych. Dlatego miasto nie chce się ograniczać do terenów już dziś mających techniczną możliwość podłączenia. Chodzi o to, aby uzyskać całość danych z całego miasta. Nawet z terenów, którym pozornie dziś daleko do najbliższego podłączenia.

Wypełnione ankiety mieszkańcy będą odsyłać do urzędu miasta. Stamtąd, skompletowane w zbiorcze dane, trafią do Zabrza, do Polskiej Spółki Gazownictwa.

Ankieta nie jest żadną wiążącą deklaracją. Jest jednak koniecznym sygnałem, aby mogły ruszyć dalsze prace. Miasto nie chce namawiać do takiego czy innego paliwa, ale chce poprawiać jakość powietrza i poszerzać ofertę dostępnych paliw w mieście. Tak aby jak najwięcej radlinian miało szeroki wachlarz możliwości wyboru w jaki sposób ogrzewać domy.

 

Ankieta jest również dostępna na naszej stronie www.zielony.radlin.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *